Prawdopodobnie, było to jedno z najważniejszych wydarzeń w bieżącym roku. Wojskowa defilada na warszawskiej wisłostradzie na wiele lat zapadnie w pamięć wszystkim miłośnikom wojskowości i fotografii. Doskonała pogoda, wspaniała przejrzystość powietrza oraz setki tematów fotograficznych – to była prawdziwa uczta dla fotografów!

od desantu się zaczęło

Początek defilady, tuż po przemówieniach Prezydenta Rzeczypospolitej, Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka rozpoczął desant żołnierzy formacji GROM. Ten wspaniały i pełen precyzji lot ze spadochronem oraz narodowymi symbolami otworzył wydarzenia tegorocznej defilady.

Wkrótce po nich, Wybrzeżem Gdańskim i Kościuszkowskim przemaszerowały reprezentacje polskich formacji wojskowych, jak również wojsk sojuszniczych.

Przemarszowi towarzyszyły przeloty samolotów myśliwskich i pasażerskich oraz śmigłowców bojowych i szkoleniowych. Zaraz po nich jezdnię wypełnił mobilny sprzęt bojowy, w postaci pojazdów, czołgów, sprzętu inżynieryjnego, logistycznego, itp.

Po defiladzie, wydarzenie przeniosło się na błonia Stadionu Narodowego, gdzie formacje wojskowe prezentowały swoje wybrane sprzęty i akcesoria codziennej pracy.

co w tym pięknego?

Od samego początku fotografii, militaria i wojskowa codzienność są intrygującym tematem. Reportaż z działań wojennych, dokumentalizacja przebiegu wojen, zużycia sprzętu, wreszcie towarzyszenie żołnierzom i cywilom w niedoli, stanowią niedające się przecenić z punktu widzenia historii, źródło informacji i obiektywizmu.

Sprzęt bojowy, bodaj jako ostatni argument, nosi w sobie dbałość o piękno formy. A jednak samoloty bojowe, zwłaszcza myśliwce, wzbudzają silniejsze bicie serca niemal każdego widza. Aerodynamiczność, wytrzymałość materiału, zachwycające prędkości i przyspieszenia, gra silników i ten jeden, jedyny element, który powoduje sukces lotu – wyszkolony w swym lotniczym kunszcie pilot.

Znajomy pilot śmigłowca bojowego zwykł mawiać:

 

Śmigłowce nie powinny latać, ale są tak brzydkie, że Ziemia je odpycha.

 

Być może tak jest, jednak śmigłowce mają cechę, która powoduje, że bywają niezastąpione – pionowzlot! I to też fascynuje!

Zapraszam na krótką galerię mojej autorskiego fotoreportażu z defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w 2023 roku w Warszawie. Silna BiałoCzerwona!

Maciej Cybulski

Udostępnij: